Ефективність, безпека та економічна перевага епоетину альфа в лікуванні анемії

Нефролог, Сімейний лікар
Ефективність, безпека та економічна перевага епоетину альфа в лікуванні анемії


Резюме. Анемія є частим супутнім захворюванням хронічної хвороби нирок та хіміотерапевтичного лікування злоякісних новоутворень. ВООЗ визначає анемію як Hb < 13,0 г/дл у чоловіків і < 12,0 г/дл у жінок. Для її лікування використовують еритропоезстимулюючі агенти (ESA) короткої (епоетин альфа) та тривалої (дарбепоетин альфа) дії. Усі ESA мають подібний ступінь ефективності за умови правильного дозування.

Водночас у деяких ретроспективних дослідженнях, спланованих для вивчення смертності та інших показників безпеки, було показано, що серед пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі, використання ESA тривалої дії може бути пов’язане з вищим ризиком смерті, ніж використання ESA короткої дії, що обумовлено фармакологічними відмінностями препаратів. Фармакоекономічний аналіз епоетину альфа та дарбепоетину альфа показав, що більш раціональним економічним рішенням є використання препарату Емавейл (епоетин альфа). За однаковою або переважаючою ефективністю Емавейл є менш витратним, дозволяє зекономити понад 40 % коштів з державного бюджету на лікування анемії.

Ключові слова: анемія; епоетин альфа; дарбепоетин альфа; ефективність, безпека; фармакоекономічний аналіз.

Анемія — це стан, який характеризується дефіцитом еритроцитів або гемоглобіну (Hb), що призводить до зниження здатності крові переносити та доставляти кисень до тканин і органів [1]. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначає анемію як Hb < 13,0 г/дл у чоловіків і < 12,0 г/дл у жінок [2].

Анемія є поліетіологічним захворюванням, яке виникає внаслідок дефіциту заліза або вітамінів, крововиливу, хронічної серцевої недостатності, захворювання кісткового мозку, використання хіміотерапії, променевої і прецизійної терапії при злоякісних пухлинах [3, 6]. Нерідко вона діагностується при хронічній хворобі нирок (ХХН) зі зниженою швидкістю клубочкової фільтрації (ШКФ) < 60 мл/хв/1,73 м2, що обумовлено нездатністю нирок виробляти достатню кількість еритропоетину для стимуляції вироблення еритроцитів, зменшенням терміну життя еритроцитів, зниженням чутливості рецепторів еритроїдних попередників до еритропоетину [4, 5].

Анемія при ХХН призводить до надмірної серцево-судинної захворюваності, когнітивних порушень, порушень сну, прогресування захворювання та підвищення смертності. Тягар якості життя, пов’язаної з економікою та здоров’ям (HRQoL), є значно вищим у пацієнтів із ХХН-індукованою анемією, ніж у пацієнтів із ХХН без анемії [3].

Хіміотерапевтичне лікування хворих зі злоякісними новоутвореннями призводить до анемії внаслідок порушення поділу та проліферації попередників еритроцитів та зменшення вироблення еритроцитів [7]. Приблизно у 78 % пацієнтів, які отримують хіміотерапію, розвивається анемія [16]. Вона асоціюється з втомою, задишкою, депресією та іншими супутніми захворюваннями, що додатково впливають на здоров’я пацієнта і якість його життя. Також анемія є сильним провісником нижчої виживаності хворих на рак [3].

Місце еритропоетинів у міжнародних рекомендаціях щодо лікування анемії

Еритропоетин (ЕПО) є глікопротеїном, який синтезується головним чином на межі коркового шару і мозкової речовини нирок інтерстиціальними фібробластами (до 85–90 %), що прилягають до епітелію проксимальних ниркових канальців. Решта 5–15 % еритропоетину виробляються гепатоцитами і фібробластоподібними клітинами печінки (Ito-клітини) [11]. Еритропоетин підтримує життєздатність і проліферацію кровотворних клітин, підвищує вихід ретикулоцитів з кісткового мозку, а також є мітозстимулюючим фактором утворення еритроцитів [10].

У практичних клінічних рекомендаціях KDIGO щодо анемії при хронічній хворобі нирок (2012) еритропоетинстимулюючі агенти (ESA) слід призначати при зниженні гемоглобіну менше за 100 г/л у пацієнтів з ХХН і в діапазоні 100–90 г/л у тих, хто отримує нирковозамісну терапію діалізом. Однак у разі очевидного успіху, наприклад очікуваного поліпшення якості життя, допускається призначення ESA при більш високих значеннях гемоглобіну. Для всіх пацієнтів рекомендований підшкірний шлях введення, однак при проведенні гемодіалізу терапію еритропоетинами слід здійснювати внутрішньовенно після процедури діалізу [12].

National Institute for Health and Care Excellence (NICE) у листопаді 2014 року визначив, що показаннями до призначення еритропоетинів служить терапія клінічно значущої анемії у дорослих онкологічних хворих з немієлоїдними злоякісними новоутвореннями, які отримують хіміотерапію [8].

NCCN (National Comprehensive Cancer Network, Національна загальна онкологічна мережа) [9] для лікування анемії схвалено 2 типи еритропоетинів — короткої дії (епоетин альфа) та тривалої дії (дарбепоетин альфа).

Порівняння ефективності та безпеки епоетину альфа та дарбепоетину альфа в лікуванні анемії

Епоетин альфа і дарбепоетин альфа є агентами, що стимулюють еритропоез та широко використовуються для лікування анемії у пацієнтів із хронічною хворобою нирок, зокрема з термінальною стадією ниркової недостатності, що потребує діалізу, а також для лікування анемії, викликаної хіміотерапією внаслідок онкологічних захворювань.

Дія епоетину альфа та дарбепоетину альфа подібна, однак між ними існують біологічні відмінності. Дарбепоетин альфа містить п’ять N-зв’язаних олігосахаридних ланцюгів, 22 сіалові кислоти, має молекулярну масу 37 100 Да та вуглеводний склад 51 %. Епоетин альфа має три N-зв’язані вуглеводні ланцюги, до 14 сіалових кислот, молекулярну масу 30 400 Да та 40 % вуглеводного складу. Додаткові вуглеводи призводять до довшого періоду напіврозпаду та збільшення біологічної активності дарбепоетину [13]. Однак ці властивості можуть надавати не тільки перевагу, але і шкоду.

Доведено, що дарбепоетин альфа надає тривалий і інтенсивний стимул нееритроїдним клітинам. Так, він стимулює рецептори еритропоетину на ендотеліальних клітинах, сприяючи їх проліферації та ангіогенезу, що може загострювати атеросклеротичні ураження. Y. Sakaguchi et al. [14] було виявлено, що еритропоетини тривалої дії у пацієнтів на гемодіалізі більш посилюють агрегацію тромбоцитів. Це обумовлено їх введенням з більш тривалими інтервалами та з використанням вищих одноразових доз порівняно з епоетином альфа.

Було проведено багато клінічних досліджень та метааналізів, у яких порівнювали ефективність та безпеку епоетину альфа і дарбепоетину альфа.

У систематичному огляді L.H. Arantes et al. [3] була проаналізована ефективність, безпека та якість життя при застосуванні стимуляторів еритропоезу короткої і тривалої дії в лікуванні спричиненої хіміотерапією анемії та анемії при хронічному захворюванні нирок.

Більшість клінічних досліджень показали, що ESA зменшили потребу в переливанні крові та поліпшили рівень гемоглобіну у пацієнтів із ХХН на переддіалізі та у хворих на рак без істотних відмінностей між епоетином і дарбепоетином. Також не було суттєвої різниці між агентами щодо показників якості життя та економічності терапії. При порівнянні безпеки двох типів

ESA не було виявлено різниці в показниках загальної смертності, серцево-судинного ризику, ризику переливання крові, втрати судинного доступу, зміни ШКФ або повідомлених побічних ефектах. Проте автори підкреслили, що терапія ESA у пацієнтів з анемією, спричиненою лікуванням раку, підвищує ризик тромбоемболічних подій та випадки гіпертензії, що потребує обережності при їх призначенні.

Результати кокранівського огляду щодо порівняння впливу різних ESA (еритропоезстимулюючі агенти) на частоту та обсяг переливання крові, рівень смертності, частоту серйозних серцево-судинних подій, інфаркту міокарда, інсульту, тромбозу судинного доступу, ниркової недостатності, втоми та задишки залишились невизначеними. Тобто не було знайдено переконливих доказів того, що один ESA має виражені клінічні переваги перед іншим [15].

У великому когортному дослідженні за участю 194 698 японських пацієнтів, які лікувалися гемодіалізом, порівнювали ризик смертності від усіх причин і смертності від конкретної причини серед різних типів користувачів ESA. Результати дослідження виявили, що протягом 2-річного періоду спостереження було зареєстровано 31 557 смертей: 9513 смертей від серцево-судинних захворювань і 22 044 смерті від інших захворювань.

Також було продемонстровано, що рівень смерті від усіх причин, смертності від серцевих захворювань і злоякісних пухлин був найвищим серед пацієнтів, що отримували дарбепоетин, за ними йшли користувачі метокси-поліетилен-гліколь-епоетину бета та EPO-k. Цей показник був найнижчим серед користувачів епоетину альфа та бета. Крім того, у дослідженні було показано, що використання ESA тривалої дії було асоційоване з вищим рівнем смертності, пов’язаної з інфекцією [14].

Таким чином, усі ESA короткої та тривалої дії мають подібний ступінь ефективності за умови правильного дозування. Водночас у деяких ретроспективних дослідженнях, спланованих для вивчення смертності та інших показників безпеки, було показано, що серед пацієнтів, які перебувають на гемодіалізі, використання ESA тривалої дії може бути пов’язане з вищим ризиком смерті, ніж використання ESA короткої дії, що обумовлено фармакологічними відмінностями препаратів.

Фармакоекономічний аналіз застосування епоетину альфа порівняно з дарбепоетином альфа

В Україні був здійсненний аналіз показників ефективності витрат і впливу на бюджет охорони здоров’я під час застосування препаратів епоетину альфа (Емавейл) та дарбепоетину альфа (Аранесп) для лікування анемії у пацієнтів із хронічною нирковою недостатністю (ХНН) V ступеня.

Для встановлення порівняльної вартості визначався показник загальних витрат для Емавейлу та Аранеспу, який складався із прямих та непрямих витрат. Прямі витрати у процесі аналізування включали: вартість курсу терапії лікарськими засобами (ЛЗ) у фазі корекції; вартість курсу терапії лікарськими засобами у підтримуючій фазі; вартість використаних медичних виробів, які потрібні для проведення курсу терапії лікарськими засобами; вартість діагностичних тестів (загальний аналіз крові, ЗАК) для контролю ефективності терапії.

Непрямі витрати у процесі аналізування — розмір допомоги з тимчасової втрати працездатності та розмір невиробленого валового внутрішнього продукту (ВВП) за рік поміж пацієнтами, яким було застосовано обидва види препаратів, не відрізнялися, тому в аналіз їх не було включено.

Обчислення прямих медичних витрат для обох варіантів терапії (табл. 1) було проведено на підставі інструкції щодо медичного застосування лікарських засобів і клінічних пропозицій, враховуючи загальнопоширену клінічну практику. Основою для встановлення цін на лікарські засоби була інформація з електронної системи публічних закупівель Prozorro [16–18], а також ціни на ЛЗ аналітичної фармацевтичної програми Рroximaresearch [19] станом на липень 2024 року.

Таблиця 1. Вартість препаратів

Назва препарату

Дозування та виробник

Ціна, грн

 

Емавейл (епоетин альфа)

Емавейл (епоетин альфа) по 2000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл № 1, ТОВ

«Юрія-Фарм», Україна

 

342,4

 

Емавейл (епоетин альфа)

Емавейл (епоетин альфа) по 3000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл № 1, ТОВ

«Юрія-Фарм», Україна

 

297,4

 

Емавейл (епоетин альфа)

Емавейл (епоетин альфа) по 4000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл № 1, ТОВ

«Юрія-Фарм», Україна

 

503,9

 

Аранесп (дарбепоетин альфа) 10 мкг

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 25 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,4 мл № 1, «Амджен Європа Б.В.», Нідерланди

 

615,3

 

Аранесп (дарбепоетин альфа) 30 мкг

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 100 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,3 мл № 1, «Амджен Європа Б.В.», Нідерланди

 

1975,7


Згідно з інструкцією щодо медичного використання, дозування та тривалості курсу лікування засобами, що стимулюють еритропоез, процедура їх застосування передбачає дві фази: фазу корекції та підтримуючу фазу. При цьому були розглянути три сценарії для пацієнтів з ХНН V ступеня з масою тіла 60, 80 та 100 кг.

Сценарій 1. Умовний пацієнт з масою 60 кг

Використання препарату Емавейл (умовний пацієнт з масою 60 кг та рівнем гемоглобіну 80 г/л)


Метою лікування ЕПО є досягнення цільового рівня Hb 110–120 г/л (100–120 г/л для хворих на цукровий діабет) протягом 4 місяців та підтримання його в подальшому. Лікарі-гематологи пропонують не використовувати ЕПО для підтримки концентрації гемоглобіну вище 115 г/л у дорослих пацієнтів з ХХН. Але індивідуалізація терапії є необхідною, оскільки у деяких пацієнтів може поліпшуватися якість життя при концентраціях гемоглобіну вище за 115 г/л.

У фазі корекції препарат вводиться підшкірно в дозі 3000 МО тричі на тиждень. Корекція дози ЕПО ґрунтується на концентрації гемоглобіну, швидкості зміни його концентрації, існуючій дозі ЕПО та клінічній ситуації. Контроль ефективності терапії проводиться кожні 2 тижні, після кожного контролю доза корегується відповідно до потреб та результатів терапії. Тривалість фази корекції становить 8 тижнів. Очікувана нормалізація рівня гемоглобіну — до нижніх показників норми (115 г/л). Під час фази корекції доза еритропоетину не змінюється.

Підтримуюча фаза передбачає зменшення тижневої дози на 50 %, тобто становить 1500 МО (шприц 2000 МО) 3 рази на тиждень. Контроль ефективності терапії (ЗАК) проводиться двічі з інтервалом у 2 тижні, а при утриманні Hb у межах цільового рівня контроль проводиться кожні 4 тижні.

Використання препарату Аранесп (умовний пацієнт з масою 60 кг та рівнем гемоглобіну 80 г/л)


У фазі корекції препарат вводиться підшкірно в дозі 27 мкг 1 раз на тиждень. Контроль ефективності терапії проводиться кожні 4 тижні з відповідною корекцією дози. Тривалість фази корекції — 8 тижнів. Очікувана нормалізація рівня гемоглобіну — до нижніх показників норми (115 г/л). Під час фази корекції доза препарату не змінюється.

Підтримуюча фаза передбачає потенційне зменшення тижневої дози на 25 %, тобто вона становить 21 мкг 1 раз на тиждень. Контроль ефективності терапії (ЗАК) проводиться кожні 4 тижні.

Для застосування обох препаратів необхідне також використання рукавичок медичних оглядових нестерильних, серветок спиртових для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією та після. Для встановлення вартості медичних виробів та послуг здійснено пошук цін в онлайн-сервісах пошуку ліків [16] та вартості послуг щодо проведення ЗАК у медичних лабораторіях [20, 21]. Розрахунок вартості використання препаратів Емавейл та Аранесп на один річний курс лікування для хворих з масою тіла 60 кг наведений у табл. 2.

Таблиця 2. Розрахунок вартості використання препарату Емавейл порівняно із препаратом Аранесп на один річний курс лікування пацієнта з масою тіла 60 кг 

Фаза корекції (Емавейл)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у фазі корекції, шт.

Вартість за добову дозу у фазі корекції, грн

Кількість прийомів упродовж фази корекції

Вартість лікування у фазі корекції, грн

Емавейл (епоетин альфа) по 3000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл

 

297,4

 

1

 

297,4

 

24

 

7137,6

Рукавички оглядові МР МеdРlаst латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-М-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

24

 

68,4

Контроль (ЗАК)

220

1

220

5

1100

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

24

 

17,76

Разом

 

 

 

 

8323,76

Підтримуюча фаза (Емавейл)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у підтримуючій фазі, шт.

Вартість за добову дозу у підтримуючій фазі, грн

Кількість прийомів упродовж підтримуючої фази

Вартість лікування у підтримуючій фазі, грн

Емавейл (епоетин альфа) по 2000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл

 

342,4

 

1

 

342,4

 

132

 

45 196,8

Рукавички оглядові МР МеdРlаst латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-М-L

 

2,85

 

1

 

2.85

 

132

 

376,2

Контроль (ЗАК)

220

1

220

12

2640

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

132

 

97,68

Разом

 

 

 

 

48 310,68

Загальна річна вартість лікування препаратом Емавейл (епоетин альфа)

 

 

 

 

 

56 634,44

Фаза корекції (Аранесп)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у фазі корекції, шт.

Вартість за добову дозу у фазі корекції, грн

Кількість прийомів упродовж фази корекції

Вартість лікування у фазі корекції, грн

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 100 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,3 мл № 1

 

1975,7

 

1

 

1975,7

 

8

 

15 805,6

Рукавички оглядові МР МеdРlаst латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-М-L

 

2,85

 

1

 

2.85

 

8

 

22,8

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

8

 

5,92

Контроль (ЗАК)

220

1

220

2

440

Разом

 

 

 

 

16 274,32

Підтримуюча фаза (Аранесп)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у підтримуючій фазі, шт.

Вартість за добову дозу у підтримуючій фазі, грн

Кількість прийомів упродовж підтримуючої фази

Вартість лікування у підтримуючій фазі, грн

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 100 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,3 мл № 1

 

1975,7

 

1

 

1975,7

 

44

 

86 930,8

Рукавички оглядові МР МеdРlаst латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-М-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

44

 

125,4

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

44

 

32,56

Контроль (ЗАК)

220

1

220

12

2640

Разом

 

 

 

 

89 728,76

Загальна річна вартість лікування препаратом Аранесп (дарбепоетин альфа)

 

 

 

 

 

106 003,08

 
Аналізування прямих витрат, що необхідні при застосуванні препарату Емавейл (епоетин альфа) для пацієнта з масою 60 кг, показало, що сума прямих витрат у фазі корекції становить 8323,76 грн, а у підтримуючій фазі — 48 310,68 грн. Вартість терапії препаратом Аранесп (дарбепоетин альфа) для пацієнта з масою тіла 60 кг — 16 274,32 грн у фазі корекції та 89 728,76 грн — у підтримуючій фазі.

Розрахунок вартості цілого курсу використання препарату Емавейл (епоетин альфа) для пацієнта з масою 60 кг наведений у табл. 3.

Таблиця 3. Розрахунок вартості використання препарату Емавейл (епоетин альфа) на один курс/ рік лікування для пацієнта з масою 60 кг 

Варіанти лікування

Ціна, грн

Фаза корекції

8323,76

Підтримуюча фаза

48 310,68

Разом

56 634,44


Аналізування прямих витрат, що необхідні на один курс застосування препарату Емавейл (епоетин альфа) для пацієнта з масою 60 кг, підтверджує, що сума прямих витрат становить 56 634,44 грн.

Розрахунок вартості використання препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) для пацієнта з масою 60 кг на один курс/рік лікування наведений у табл. 4.

Таблиця 4. Розрахунок вартості використання препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) на один курс/рік лікування 

Варіанти лікування

Ціна, грн

Фаза корекції

16 274,32

Підтримуюча фаза

89 728,76

Разом

106 003,08


Аналізування прямих витрат, що необхідні на один курс застосування препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) для пацієнта з масою 60 кг, свідчить, що сума прямих витрат становить 106 003,08 грн.

Для поліпшення візуального сприйняття на рис. 1 наведено графічне подання структури витрат за методом лікування на основі використання препарату Емавейл (епоетин альфа) та препарату Аранесп (дарбепоетин альфа). Дані отримані на підставі аналізу витрат із застосуванням методу «знизу вверх».

Рисунок 1. Структуризація витрат для пацієнта з масою 60 кг відповідно до результатів аналізу витрат із застосуванням методу «знизу вверх»


Відповідно до фармакоекономічного аналізу із використанням методу «вартість — ефективність» було проведено обчислення коефіцієнта ефективності витрат (CER) та інкрементального коефіцієнта ефективності витрат (ICER) для обох варіантів лікування пацієнта з масою 60 кг, які характеризують додаткову суму витрат за додаткову одиницю ефективності (табл. 5). Для розрахунку ICER використовували дані кокранівського огляду, у якому була наявна інформація щодо настання ниркової недостатності при лікуванні зазначеними препаратами [25].

Таблиця 5. Результати обчислень на основі аналізу «вартість — ефективність» для пацієнта з масою 60 кг

Показник

Емавейл

Аранесп

Загальні витрати, грн

56 634,44

106 003,08

Ефективність, %

90,7

83,2

СЕR, грн

62 441,50

12 7407,55

Різниця витрат, грн

–64 966,05

64 966,05

Різниця ефективності, %

7,5

 

ISER, грн

–86 6213,98

 


З позиції методу «витрати — ефективність» фармакоекономічного аналізу діагностична технологія може бути визнана суворо кращою, затратно-ефективною та неефективною [5].

З точки зору фармакоекономічного аналізу найбільш прийнятним є той метод лікування, який на одиницю ефективності потребує менше витрат, тобто має менше значення коефіцієнта CER. Відповідно до проведених математичних обчислень, коефіцієнт ефективності витрат CER у разі застосування для лікування пацієнтів з масою 60 кг препарату Емавейл становить 62 441,50 грн та є в 2,04 раза нижчим за аналогічний показник для препарату Аранесп — 127 407,55 грн.

Технологія лікування на основі лікарського засобу Емавейл є суворо кращою з точки зору «витрати — ефективність», оскільки для цього препарату характерні набагато нижчі витрати при кращій ефективності, відтак CER характеризується меншим значенням. А розрахований інкрементальний показник ефективності витрат ICER показав, що досягнення однієї додаткової одиниці ефективності за умови застосування препарату Емавейл порівняно з препаратом Аранесп є більш ефективним на 866 213,98 грн.

Авторами було застосовано метод «площина ефективності витрат», що віддзеркалює поріг платоспроможності та відображає різницю поміж описаними вище витратами та результатами використання двох досліджуваних препаратів для лікування анемії у пацієнтів з ХНН V ступеня з масою 60 кг, згідно з рекомендаціями «Порядок проведення державної оцінки медичних технологій» [23].

Згідно зі шкалою рекомендованих граничних значень ICER, в Україні використання препарату Емавейл для пацієнта з масою 60 кг порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп трактується як «дуже ефективні витрати» (оскільки ICER менше за 1 ВВП на душу населення) [24].

Дані для реалізації методу «площина ефективності витрат» та побудована площина ефективності витрат у випадку використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп наведені відповідно у табл. 6 та на рис. 2.

Таблиця 6. Дані для реалізації методу «площина ефективності витрат»

Показники

Результат, грн

1 ВВП на душу населення у 2023 році

6 537 825

ІСЕR

–866 213,98

Співзалежність ІСЕR / 1 ВВП

|0,13|


Рисунок
2. Відображення площини ефективності витрат у випадку використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп для пацієнтів з ХНН V ступеня з масою 60 кг

Сценарій 2. Умовний пацієнт з масою 80 кг

Використання препарату Емавейл (умовний пацієнт з масою 80 кг та рівнем гемоглобіну 80 г/л)


У фазі корекції препарат вводиться підшкірно в дозі 4000 МО тричі на тиждень. Контроль ефективності терапії проводиться кожні 2 тижні, після кожного контролю доза корегується відповідно до потреб та результатів терапії. Тривалість фази корекції становить 8 тижнів.

Підтримуюча фаза передбачає зменшення тижневої дози на 50 %, тобто вона становить 2000 МО 3 рази на тиждень. Контроль ефективності терапії (ЗАК) проводиться двічі з інтервалом у 2 тижні, а при утриманні Hb у межах цільового рівня контроль проводиться кожні 4 тижні.

Використання препарату Аранесп (умовний пацієнт з масою 80 кг та рівнем гемоглобіну 80 г/л)


У фазі корекції препарат вводиться підшкірно в дозі 36 мкг (два шприци) 1 раз на тиждень. Контроль ефективності терапії проводиться кожні 4 тижні з відповідною корекцією дози. Тривалість фази корекції 8 тижнів. Під час фази корекції доза препарату не змінюється.

Підтримуюча фаза передбачає потенційне зменшення тижневої дози на 25 %, тобто вона становитиме 27 мкг (один шприц) 1 раз на тиждень. Контроль ефективності терапії (ЗАК) проводиться кожні 4 тижні.

Також при застосуванні обох препаратів необхідне використання рукавичок медичних оглядових нестерильних, серветок спиртових для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією та після [16, 21, 22]. Розрахунок вартості використання препаратів Емавейл та Аранесп на один річний курс лікування пацієнта з масою 80 кг наведено у табл. 7.

Таблиця 7. Розрахунок вартості використання препарату Емавейл порівняно із препаратом Аранесп на один річний курс лікування пацієнта з масою 80 кг

Фаза корекції (Емавейл)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у фазі корекції, шт.

Вартість за добову дозу у фазі корекції, грн

Кількість прийомів упродовж фази корекції

Вартість лікування у фазі корекції, грн

Емавейл (епоетин альфа) по 4000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл

 

503,9

 

1

 

503,9

 

24

 

12 093,6

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

24

 

68,4

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

24

 

17,76

Контроль (ЗАК)

220

1

220

5

1100

Разом

 

 

 

 

13 279,76

Підтримуюча фаза (Емавейл)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у підтримуючій фазі, шт.

Вартість за добову дозу у підтримуючій фазі, грн

Кількість прийомів упродовж підтримучої фази

Вартість лікування у підтримуючій фазі, грн

Емавейл (епоетин альфа) по 2000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл

 

342,4

 

1

 

342,4

 

132

 

45 196,8

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

132

 

376,2

Контроль (ЗАК)

220

1

220

12

2640

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

132

 

97,68

Разом

 

 

 

 

48 310,68

Загальна річна вартість лікування препаратом Емавейл (епоетин альфа)

 

 

 

 

 

61 590,44

Фаза корекції (Аранесп)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у фазі корекції, шт.

Вартість за добову дозу у фазі корекції, грн

Кількість прийомів упродовж фази корекції

Вартість лікування у фазі корекції, грн

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 25 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,4 мл № 1

 

615,3

 

1

 

615,3

 

8

 

49 22,4

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 100 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,3 мл № 1

 

1975,7

 

1

 

1975,7

 

8

 

15 805,6

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

8

 

22,8

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

8

 

5,92

Контроль (ЗАК)

220

1

220

2

440

Разом

 

 

 

 

21 196,72

Підтримуюча фаза (Аранесп)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у підтримуючій фазі, шт.

Вартість за добову дозу у підтримуючій фазі, грн

Кількість прийомів упродовж підтримуючої фази

Вартість лікування у підтримуючій фазі, грн

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 100 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,3 мл № 1

 

1975,7

 

1

 

1975,7

 

44

 

86 930,8

Контроль (ЗАК)

220

1

220

12

2640

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

44

 

125,4

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

44

 

32,56

Разом

 

 

 

 

89 728,76

Загальна річна вартість лікування препаратом Аранесп (дарбепоетин альфа)

 

 

 

 

 

110 925,48


Аналізування прямих витрат, що необхідні при застосуванні препарату Емавейл (епоетин альфа) для пацієнта з масою 80 кг, показало, що сума прямих витрат у фазі корекції становить 13 279,76 грн, а у підтримуючій фазі — 48 310,68 грн. Вартість терапії препаратом Аранесп (дарбепоетин альфа) для пацієнта з масою 80 кг — 21 196,72 грн у фазі корекції та 89 728,76 грн у підтримуючій фазі.

Розрахунок вартості цілого курсу використання препарату Емавейл (епоетин альфа) для пацієнта з масою 80 кг наведений у табл. 8.

Таблиця 8. Розрахунок вартості використання препарату Емавейл (епоетин альфа) на один курс/ рік лікування пацієнта з масою 80 кг 

Варіанти лікування

Ціна, грн

Фаза корекції

13 279,76

Підтримуюча фаза

48 310,68

Разом

61 590,44


Аналізування прямих витрат, що необхідні на один курс застосування препарату Емавейл (епоетин альфа) у пацієнтів масою 80 кг, підтверджує, що сума прямих витяат становить 61 590,44 грн.

Розрахунок вартості використання препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) на один курс/рік лікування пацієнта з масою 80 кг наведений у табл. 9.

Таблиця 9. Розрахунок вартості використання препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) на один курс/рік лікування пацієнта з масою 80 кг 

Варіанти лікування

Ціна, грн

Фаза корекції

21 196,72

Підтримуюча фаза

89 728,76

Разом

110 925,48


Аналізування прямих витрат, що необхідні на один курс застосування препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) у пацієнтів масою 80 кг, свідчить, що сума прямих витрат становить 110 925,48 грн.

Структура витрат за методом лікування пацієнта з масою 80 кг на основі використання препарату Емавейл (епоетин альфа) та препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) із застосуванням методу «знизу вверх» наведена на рис. 3.

Рисунок 3. Структуризація витрат для пацієнта з масою 80 кг відповідно до результатів аналізу витрат із застосуванням методу «знизу вверх»


Із використанням методу «вартість — ефективність» обчислений коефіцієнт ефективності витрат CER та інкрементальний коефіцієнт ефективності витрат ICER для обох варіантів лікування пацієнта з масою 80 кг, які характеризують додаткову суму витрат за додаткову одиницю ефективності (табл. 10).

Таблиця 10. Результати обчислень на основі аналізу «вартість — ефективність» для пацієнта з масою 80 кг

Показник

Емавейл

Аранесп

Загальні витрати, грн

61 590,4

110 925,48

Ефективність, %

90,7

83,2

CER, грн

67 905,67

133 323,89

Різниця витрат, грн

–65 418,23

65 418,23

Різниця ефективності, %

7,5

 

ICER, грн

–872 243,03

 


Встановлено, що коефіцієнт ефективності витрат CER у разі застосування для лікування препарату Емавейл для пацієнта з масою 80 кг становив 67 905,67 грн та є в 1,96 раза нижчим за аналогічний показник для препарату Аранесп — 133 323,89 грн. Це свідчить про те, що лікування на основі лікарського засобу Емавейл є суворо кращим з точки зору «витрати — ефективність».

Розрахований інкрементальний показник ефективності витрат ICER показав, що досягнення однієї додаткової одиниці ефективності за умови застосування препарату Емавейл порівняно з препаратом Аранесп для пацієнта з масою 80 кг є більш ефективним на 872 243,03 грн.

Згідно зі шкалою рекомендованих граничних значень ICER, в Україні використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп трактується як «дуже ефективні витрати» (оскільки ICER менше за 1 ВВП на душу населення) [16].

Дані для реалізації методу «площина ефективності витрат» та побудована площина ефективності витрат у випадку використання препарату Емавейл для пацієнта з масою 80 кг порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп наведені відповідно у табл. 11 та на рис. 4.

Таблиця 11. Дані для реалізації методу «площина ефективності витрат» для пацієнта з масою 80 кг

Показники

Результат, грн

1 ВВП на душу населення у 2023 році

6 537 825

ІСЕR

–87 2243,03

Співзалежність ІСЕR / 1 ВВП

|0,13|


Рисунок 4. Відображення площини ефективності витрат у випадку використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп для пацієнта з масою 80 кг

Сценарій 3. Умовний пацієнт з масою 100 кг

Використання препарату Емавейл (умовний пацієнт з масою 100 кг та рівнем гемоглобіну 80 г/л)


У фазі корекції препарат вводиться підшкірно в дозі 5000 МО тричі на тиждень. Контроль ефективності терапії проводиться кожні 2 тижні, після кожного контролю доза корегується відповідно до потреб та результатів терапії. Тривалість фази корекції 8 тижнів.

Підтримуюча фаза передбачає зменшення тижневої дози на 50 %, тобто доза становить 2500 МО (шприц 3000 МО) 3 рази на тиждень. Контроль ефективності терапії (ЗАК) проводиться двічі з інтервалом у 2 тижні, а при утриманні Hb у межах цільового рівня контроль проводиться кожні 4 тижні.

Використання препарату Аранесп (умовний пацієнт з масою 100 кг та рівнем гемоглобіну 80 г/л)


У фазі корекції препарат вводиться підшкірно в дозі 45 мкг 1 раз на тиждень. Контроль ефективності терапії проводиться кожні 4 тижні з відповідною корекцією дози. Тривалість фази корекції 8 тижнів. Підтримуюча фаза передбачає потенційне зменшення тижневої дози на 25 %, тобто вона становитиме 34 мкг 1 раз на тиждень. Контроль ефективності терапії (ЗАК) проводиться кожні 4 тижні.

Для застосування обох препаратів необхідним є також використання рукавичок медичних оглядових нестерильних, серветок спиртових для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією та після [16, 21, 22]. Розрахунок вартості використання препаратів Емавейл та Аранесп на один річний курс лікування для пацієнта з масою 100 кг наведений у табл. 12.

Таблиця 12. Розрахунок вартості використання препарату Емавейл порівняно із препаратом Аранесп на один річний курс лікування пацієнта з масою 100 кг 

Підтримуюча фаза (Емавейл)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у підтримуючій фазі, шт.

Вартість за добову дозу у підтримуючій фазі, грн

Кількість прийомів упродовж підтримуючої фази

Вартість лікування у підтримуючій фазі, грн

Емавейл (епоетин альфа) по 3000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл

 

297,4

 

1

 

297,4

 

132

 

39 256,8

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

132

 

376,2

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

132

 

97,68

Контроль (ЗАК)

220

1

220

12

2640

Разом

 

 

 

 

42 370,68

Загальна річна вартість лікування препаратом Емавейл (епоетин альфа)

 

 

 

 

 

58 912,04

Фаза корекції (Емавейл)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у фазі корекції, шт.

Вартість за добову дозу у фазі корекції, грн

Кількість прийомів упродовж фази корекції

Вартість лікування у фазі корекції, грн

Емавейл (епоетин альфа) по 2000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл

 

342,4

 

1

 

342,4

 

24

 

8217,6

Емавейл (епоетин альфа) по 3000 МО, розчин для ін’єкцій, попередньо наповнений шприц 1 мл

 

297,4

 

1

 

297,4

 

24

 

7137,6

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

24

 

68,4

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

24

 

17,76

Контроль (ЗАК)

220

1

220

5

1100

Разом

 

 

 

 

16 541,36

Фаза корекції (Аранесп)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у фазі корекції, шт.

Вартість за добову дозу у фазі корекції, грн

Кількість прийомів упродовж фази корекції

Вартість лікування у фазі корекції, грн

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 25 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,4 мл № 1

 

615,3

 

2

 

1230,6

 

8

 

9844,8

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 100 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,3 мл № 1

 

1975,7

 

1

 

1975,7

 

8

 

15 805,6

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

8

 

22,8

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

8

 

5,92

Контроль (ЗАК)

220

1

220

2

440

Разом

 

 

 

 

26 119,12

Підтримуюча фаза (Аранесп)

 

Назва лікарського засобу та форма випуску

 

Вартість за одиницю ЛЗ, грн

Потрібна кількість одиниць ЛЗ на один прийом у підтримуючій фазі, шт

Вартість за добову дозу у підтримуючій фазі, грн

Кількість прийомів упродовж підтримуючої фази

Вартість лікування у підтримуючій фазі, гри

Аранесп (дароепоетин альфа) по 100 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,3 мл № 1

 

1975,7

 

1

 

1975,7

 

44

 

86 930,8

Аранесп (дарбепоетин альфа) по 25 мкг/мл, попередньо наповнений шприц 0,4 мл № 1

 

615,3

 

1

 

615,3

 

44

 

27 073,2

Рукавички оглядові МР MedPlast латексні без пудри нестерильні, розмір М, пара, розмір S-M-L

 

2,85

 

1

 

2,85

 

44

 

125,4

Серветка спиртова для обробки поверхні шкіри перед ін’єкцією (30 ´ 60 мм, № 100)

 

0,37

 

2

 

0,74

 

44

 

32,56

Контроль (ЗАК)

220

1

220

12

2640

Разом

 

 

 

 

116 801,96

Загальна річна вартість лікування препаратом Аранесп (дарбепоетин альфа)

 

 

 

 

 

142 921,08

 
Аналізування прямих витрат, що необхідні при застосуванні препарату Емавейл (епоетин альфа) для пацієнта з масою 100 кг, свідчить, що сума прямих витрат у фазі корекції становить 16 541,36 грн, а у підтримуючій фазі — 42 370,68 грн.

Вартість терапії препаратом Аранесп (дарбепоетин альфа) для пацієнта з масою 100 кг становить 26 119,12 грн у фазі корекції та 116 801,96 грн — у підтримуючій фазі. Розрахунок вартості цілого курсу використання препарату Емавейл (епоетин альфа) для пацієнта з масою 100 кг наведений у табл. 13.

Таблиця 13. Розрахунок вартості використання препарату Емавейл (епоетин альфа) на один курс/ рік лікування пацієнта масою 100 кг

Варіанти лікування

Ціна, грн

Фаза корекції

16 541,36

Підтримуюча фаза

42 370,68

Разом

58 912,04


Аналізування прямих витрат, що необхідні на один курс застосування препарату Емавейл (епоетин альфа) у пацієнтів з масою 100 кг, підтверджує, що сума прямих витрат становить 58 912,04 грн.

Розрахунок вартості використання препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) на один курс/рік лікування пацієнта з масою 100 кг наведений у табл. 14.

Таблиця 14. Розрахунок вартості використання препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) на один курс/рік лікування пацієнта з масою 100 кг

Варіанти лікування

Ціна, грн

Фаза корекції

261 19,12

Підтримуюча фаза

116 801,96

Разом

142 921,08


Аналізування прямих витрат, що необхідні на один курс застосування препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) у пацієнтів з масою 100 кг, свідчить, що сума прямих витрат становить 142 921,08 грн.

Графічне подання структури витрат за методом лікування пацієнтів з масою 100 кг на основі використання препарату Емавейл (епоетин альфа) та препарату Аранесп (дарбепоетин альфа) наведено на рис. 5. Дані отримані на підставі аналізу витрат із застосуванням методу «знизу вверх».

Рисунок 5. Структуризація витрат відповідно до результатів аналізу витрат із застосуванням методу «знизу вверх» для пацієнта з масою 100 кг


Також із використанням методу «вартість — ефективність» проведено обчислення коефіцієнта ефективності витрат CER та інкрементального коефіцієнта ефективності витрат ICER для обох варіантів лікування пацієнтів з масою 100 кг, які характеризують додаткову суму витрат за додаткову одиницю ефективності (табл. 15).

Таблиця 15. Результати обчислень на основі аналізу «вартість — ефективність» для пацієнтів масою 100 кг

Показник

Емавейл

Аранесп

Загальні витрати, грн

58 912,04

142 921,08

Ефективність, %

90,7

83,2

CER, грн

64 952,64

171 780,14

Різниця витрат, грн

–106 827,51

106 827,51

Різниця ефективності, %

7,5

 

ICER, грн

–1 424 366,79

 


Коефіцієнт ефективності витрат CER у разі застосування для лікування пацієнтів з масою 100 кг препарату Емавейл становить 64 952,64 грн та є в 2,64 раза нижчим за аналогічний показник для препарату Аранесп — 171 780,14 грн. Інкрементальний показник ефективності витрат ICER показав, що досягнення однієї додаткової одиниці ефективності за умови застосування препарату Емавейл порівняно з препаратом Аранесп для пацієнта з масою 100 кг є більш ефективним на 1 424 366,79 грн.

Згідно зі шкалою рекомендованих граничних значень ICER, в Україні використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп для пацієнта з масою 100 кг трактується як «дуже ефективні витрати» (оскільки ICER менше за 1 ВВП на душу населення) [16].

Дані для реалізації методу «площина ефективності витрат» та побудована площина ефективності витрат у випадку використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп для пацієнта з масою 100 кг наведені відповідно у табл. 16 та на рис. 6.

Таблиця 16. Дані для реалізації методу «площина ефективності витрат» для пацієнта масою 100 кг 

Показники

Результат, грн

1 ВВП на душу населення у 2023 році

6 537 825

ІСЕR

–1 424 366,79

Співзалежність ІСЕR / 1 ВВП

|0,22|


Рисунок 6. Відображення площини ефективності витрат у випадку використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп для пацієнта з масою 100 кг


У фармакоекономічному аналізі було проаналізовано вплив на бюджет методів лікування лікарським засобом Емавейл та препаратом Аранесп (табл. 17).

Таблиця 17. Аналіз впливу на бюджет (для пацієнтів із середньою масою 80 кг)

Показник

Емавейл

Аранесп

Кількість пацієнтів в Україні у 2023 р. (розрахункові дані)

6107

6107

Середні витрати на одного пацієнта, грн

61 590,4

110 925,5

Середні витрати на цільову когорту пацієнтів, грн

376 132 817,1

677 421 906,4

Середня тривалість курсу лікування

1 рік

1 рік

Очікувана кількість повторюваних курсів лікування

1

1

Передбачуваний щорічний вплив на бюджет охорони здоров’я України, грн (на одного пацієнта)

61 590,4

110 925,5

Передбачуваний щорічний вплив на бюджет охорони здоров’я України, грн (по всіх пацієнтах)

376 132 817,1

677 421 906,4

Економія коштів бюджету охорони здоров’я України (на одного пацієнта), грн

–49 335,0

 

Економія коштів бюджету охорони здоров’я України (на всіх пацієнтів), грн

–301 289 089,3

 


Згідно з даними МОЗ [30] щодо хворих, які перебувають на гемодіалізі, їх кількість у 2023 році становила 7185 осіб. Відомо, що приблизно 85 % пацієнтів на гемодіалізі потребують використання еритропоетинів [26–29], тому у 2023 році загальна кількість таких пацієнтів становить приблизно 6107 осіб.

У зв’язку з відсутніми даними щодо розподілу пацієнтів на гемодіалізі за масою тіла при порівняльному аналізі розраховано сценарій згідно з ваговою категорією 80 кг, у якому використовується або один, або інший лікарський засіб.

Здійснене прогнозування впливу застосування препарату Емавейл на бюджет є кращою стратегією, оскільки економія коштів з бюджету охорони здоров’я України становить 301 289 089,3 грн по всіх пацієнтах або 49 335,04 грн для одного пацієнта, що нижче на 44,48 % порівняно із вартістю лікування препаратом Аранесп.

Прогнозування впливу застосування препарату Емавейл як альтернативи до застосування препарату Аранесп на бюджет кожної області та України загалом на рік і на період 2024–2028 рр. наведено у табл. 18.

Таблиця 18. Прогнозування впливу застосування препарату Емавейл та Аранесп на бюджет України та областей на 2024–2028 рр. 

 

 

Область

 

Кількість хворих на гемодіалізі

Кількість пацієнтів, які потребують еритропоетинів

Річні витрати на курс лікування препаратом Емавейл

Річні витрати на курс лікування препаратом Аранесп

Економія державного бюджету на 1 рік

Економія державного бюджету на 5 років

Україна

7185

6107

376 132 817

677 421 906

–301 289 089

–1 506 445 446

АР Крим

0,00

0

0

0

0

0

Вінницька

338

287

17 676 456

31 835 613

–14 159 156

–70 795 782

Волинська

252

214

13 180 354

23 738 053

–10 557 699

–52 788 493

Дніпропетровська

477

405

24 944 128

44 924 819

–19 980 691

–99 903 456

Донецька

67

57

3 510 655

6 322 752

–2 812 097

–14 060 486

Житомирська

216

184

11 332 641

20 410 288

–9 077 647

–45 388 237

Закарпатська

327

278

17 122 142

30 837 283

–13 715 141

–68 575 706

Запорізька

262

223

13 734 668

24 736 382

–11 001 714

–55 008 570

Івано-Франківська

429

365

22 480 511

40 487 800

–18 007 290

–90 036 448

Київська

508

432

26 607 070

47 919 807

–21 312 737

–106 563 686

Кіровоградська

219

186

11 455 822

20 632 139

–9 176 317

–45 881 587

Луганська

0

0

0

0

0

0

Львівська

418

355

21 864 606

39 378 545

–17 513 939

–87 569 696

Миколаївська

169

144

8 869 023

15 973 269

–7 104 246

–35 521 229

Одеська

366

311

19 154 627

34 497 824

–15 343 197

–76 715 987

Полтавська

178

151

9 300 156

16 749 747

–7 449 591

–37 247 955

Рівненська

133

113

6 959 720

12 534 579

–5 574 860

–27 874 298

Сумська

284

241

14 843 296

26 733 041

–11 889 745

–59 448 723

Тернопільська

245

208

12 810 812

23 072 500

–10 261 688

–51 308 442

Харківська

197

167

10 285 603

18 524 555

–8 238 952

–41 194 758

Херсонська

45

38

2 340 437

4 215 168

–1 874 732

–9 373 658

Хмельницька

249

212

13 057 173

23 516 202

–10 459 028

–52 295 142

Черкаська

343

292

17 984 408

32 390 240

–14 405 832

–72 029 158

Чернівецька

116

99

6 097 454

10 981 623

–4 884 169

–24 420 845

Чернігівська

142

121

7 452 443

13 421 983

–5 969 540

–29 847 699

м. Київ

1205

1024

63 068 611

113 587 692

–50 519 081

–252 595 405

м. Севастополь

0

0

0

0

0

0


Відповідно до розрахунків, вартість запропонованого методу лікування препаратом Емавейл на 2024– 2028 рр. (за 5 років) буде дешевшою проти використання препарату Аранесп, тобто сума зекономлених коштів бюджету охорони здоров’я України на всіх пацієнтів становить 1 506 445 446 грн.

Таким чином, фармакоекономічний аналіз показав, що сума прямих витрат на один курс застосування препарату Емавейл для лікування пацієнтів масою 60, 80 та 100 кг з ХХН-індукованою анемією становить 56 634,44; 61 590,44 та 58 912,04 грн на 1 особу відповідно. Водночас прямі витрати на проведення терапії препаратом Аранесп для лікування пацієнтів масою 60, 80 та 100 кг відповідно становлять 106 003,08; 110 925,48 та 142 921,08 грн на 1 особу.

Крім того, із урахуванням методу «вартість — ефективність» був обчислений показник CER (коефіцієнт ефективності витрат), який для пацієнтів з масою тіла 60, 80 та 100 кг при призначенні Емавейлу становив 2441,50; 67 905,67 та 64 952,64 грн, тоді як для терапії Аранеспом — 127 407,55; 133 323,89 та 171 780,14 грн відповідно. Це свідчить, що лікування із застосуванням препарату Емавейл є менш витратним за одинакової або переважаючої ефективності.

Встановлено, що ICER (інкрементальний коефіцієнт ефективності витрат) для лікування ХХН-індукованої анемії на основі Емавейлу дорівнює –866 213,98 грн для пацієнтів масою 60 кг, –872 243,03 грн для пацієнтів масою 80 кг та –1 424 366,79 грн для хворих з масою тіла 100 кг.

Згідно зі шкалою рекомендованих граничних значень ICER, в Україні використання препарату Емавейл порівняно із застосуванням лікарського засобу Аранесп трактується як «дуже ефективні витрати».

Також на основі фармакоекономічного аналізу було виявлено, що препарат Емавейл є кращою стратегією з точки зору аналізу «вплив на бюджет» — річна економія коштів з бюджету охорони здоров’я України становитиме 301 289 089 грн для всіх пацієнтів або 49 335 грн у перерахунку на одного пацієнта. За 5 років сума зекономлених коштів бюджету охорони здоров’я України для всіх пацієнтів становитиме 1 506 445 446 грн.

Тобто для закладу охорони здоров’я більш раціональним економічним рішенням буде закупівля епоетину альфа, що дозволить зекономити понад 40 % коштів з державного бюджету на лікування анемій порівняно із аналогічними закупівлями дарбепоетину альфа.

Висновки:

  • Анемія — це стан, який характеризується дефіцитом еритроцитів або гемоглобіну, що призводить до зниження здатності крові переносити та доставляти кисень до тканин і органів. Анемія має багатофакторну етіологію і може бути пов’язана із станом пацієнта (дефіцит заліза, дефіцит вітамінів), захворюваннями (захворювання кісткового мозку, ХХН, ХСН, крововилив) або лікуванням проти раку (хіміотерапія, променева або прецизійна терапія).
  • У міжнародних настановах для лікування анемії при ХХН, анемії при немієлоїдних злоякісних новоутвореннях рекомендовано призначення еритропоетинстимулюючих препаратів. При цьому схвалено 2 типи еритропоетинів — короткої дії (епоетин альфа) та тривалої дії (дарбепоетин альфа).
  • Фармакоекономічний аналіз порівняння епоетину альфа та дарбепоетину альфа показав, що більш раціональним економічним рішенням є використання препарату Емавейл. За однакової або переважаючої ефективності Емавейл є менш витратним, дозволяє зекономити понад 40 % коштів з державного бюджету на лікування анемії.

Література:

  1. Abbasi A., Verma S., Kaplan J.M. Anemia of chronic kidney disease. Austin J. Clin. Med. 2014;1(2):1-8.
  2. Iron deficiency anaemia assessment, prevention, and control. A guide for programme World Health Organization, 2001.
  3. Arantes L.H., Crawford J., Gascon P., Latymer M., LaunayVacher , Rolland C., et al. A quick scoping review of efficacy, safety, economic, and health-related quality-of-life outcomes of shortand long-acting erythropoiesis-stimulating agents in the treatment of chemotherapy-induced anemia and chronic kidney disease anemia. Crit Rev Oncol Hematol. 2018 Sep;129:79-90. doi: 10.1016/j.critrevonc.2018.06.010. Epub 2018 Jun 19. PMID: 30097240.
  4. KDOQI National Kidney Foundation clinical practice guidelines for bone metabolism and disease in chronic kidney Am. J. Kidney Dis. 2003;42(4 Suppl. 3):S1-201.
  5. Roger S.D., Locatelli F., Woitas R.P. et al. C.E.R.A. once every 4 weeks corrects anaemia and maintains haemoglobin in patients with chronic kidney disease not on Nephrol. Dial. Transplant. 2011;26(12):3980-3986.
  6. Knight E.L., Glynn R.J., McIntyre K.M. et al. Predictors of decreased renal function in patients with heart failure during angiotensin-converting enzyme inhibitor therapy: results from the Studies Of Left Ventricular Dysfunction (SOLVD). Am Heart J. 1999;138: 849-55.
  7. Kreys E.D., Koeller J.M. Documenting the Benefits and Cost Savings of a Large Multistate Cancer Pathway Program from a Payer’s Perspective. J Oncol Pract. 2013;9(5):e241-7. DOI: 10.1200/ JOP.2012.000871. PMID: 23943896.
  8. Technology appraisals: Guidance development Equality impact assessment for the multiple technology appraisal of erythropoiesisstimulating agents (epoetin and darbepoetin) for treating cancer-treatment induced anaemia (including review of TA142). URL: nice. org.uk. Issue date: November 2014.
  9. National Comprehensive Cancer Network. NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology: Cancerand Chemotherapy Induced National Comprehensive Cancer Network, 2017. Version 1.2018; Fort Washington, PA.
  10. Кrantz B. Erythropoietin. Blood. 1991;77(3):419-434.
  11. Вauer С. Erythropoietin — from gene structure to therapeutic applications. J. Perinat. Med. 1995;23:77-81.
  12. КDIGO Clinical practice guideline for Anaemia in chronic kidney disease. Kidney Int Suppl. 2012;2:279-335. doi: 10.1038/ 2012.37.
  13. Wilhelm-Leen E.R., Winkelmayer W.C. Mortality risk of darbepoetin alfa versus epoetin alfa in patients with CKD: systematic review and meta-analysis. Am. J. Kidney Dis. 2015;66 (1):69-74. http://dx.doi.org/10.1053/j.ajkd.2014.12.012.
  14. Sakaguchi Y., Hamano T., Wada A., Masakane I. Types of Erythropoietin-Stimulating Agents and Mortality among Patients Undergoing J Am Soc Nephrol. 2019 Jun;30(6):10371048. doi: 10.1681/ASN.2018101007.
  15. Chung E.Y., Palmer S.C., Saglimbene V.M., Craig J.C., Tonelli , Strippoli G.F. Erythropoiesis-stimulating agents for anaemia in adults with chronic kidney disease: a network meta-analysis. Cochrane Database Syst Rev. 2023 Feb 13;2(2):CD010590. doi: 10.1002/14651858.CD010590.pub3.
  16. Barrett-Lee P.J., Ludwig H., Birgegard G., Bokemeyer C., Gascon P., Kosmidis P.A., et al. Independent risk factors for anemia in cancer patients receiving chemotherapy: results from the European cancer anaemia survey. Oncology. 2006;70 (1):34-48.
  17. Електронна система публічних закупівель URL: https://prozorro.gov.ua.
  18. Державна закупівля фармацевтичної продукції ЕМАВЕЙЛ (Erythropoietin). https://zakupivli.pro/gov/contracts/33
  19. Державна закупівля фармацевтичної продукції Аранесп (МНН: ARANESP (darbepoetin alfa)). https://zakupivli.pro/gov/ tenders/UA-2024-02-22-003273-a.
  20. Державне госпітальне споживання (Hospital Consumption). https://proximaresearch.com/ua/ua/producty/market-auditsua-ua/derzhavne-gospitalne-spozhyvannya-ua-ua.
  21. Загальний аналіз крові (ЗАК автоматизований). https:// com/zak-avtomatyzovanyy.
  22. Клінічний аналіз крові (автоматизований з формулою). https://new.synevo.ua/tests/4018.
  23. Деякі питання реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році. Постанова Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2023 № 1394. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1394-2023%D0 %BF#Text.
  24. Настанова «Державна оцінка медичних технологій для лікарських засобів». Стандарт МОЗУ 42-9.1:2021. Київ: Міністерство охорони здоров’я України. 2021. https://www.dec. ua/wp-content/uploads/2021/omt/Attitude_v1.pdf.
  25. Валовий внутрішній продукт (ВВП) в Україні в 2023 році. Мінфін. 2024. https://index.minfin.com.ua/ua/economy/gdp/
  26. https://www.cochranelibrary.com/cdsr/doi/10.1002/14651858.pub3/references#CD010590-fig-0019.
  27. Mathias S.D., Blum S.I., Sikirica V., Johansen K.L., Colwell H., Okoro T. Symptoms and impacts in anemia of chronic kidney disease. J Patient Rep Outcomes. 2020;4(1):64. Published 2020 Jul 29. doi: 10.1186/s41687-020-00215-8.
  28. Evans , Bower H., Cockburn E., Jacobson S.H., Barany P., Carrero J.J. Contemporary management of anaemia, erythropoietin resistance and cardiovascular risk in patients with advanced chronic kidney disease: a nationwide analysis. Clin Kidney J. 2020;13(5):821827. Published 2020 May 1. doi: 10.1093/ckj/sfaa054.
  29. Chung E.Y., Palmer S.C., Saglimbene V.M., Craig J.C., Tonelli , Strippoli G.F. Erythropoiesis-stimulating agents for anaemia in adults with chronic kidney disease: a network meta-analysis. Cochrane Database Syst Rev. 2023 Feb 13;2(2):CD010590. doi: 10.1002/14651858.CD010590.pub3.
  30. Fuller D.S., Robinson B.M., Locatelli F., Pisoni R.L. Patterns of Erythropoiesis-Stimulating Agent Use in European Hemodialysis Patients: The Dialysis Outcomes and Practice Patterns Study. Nephron. 2018;140(1):24-30. doi: 1159/000490202. Epub 2018 Jun 26. PMID: 29945128.
  31. Статистичні дані системи МОЗ. Статистична звітність. 2023 рік. http://medstat.gov.ua/ukr/statdanMMXIX.html.
16 Березня, 2025

Дізнайтесь більше

Анестезіолог та медицина невідкладних станів

Постковідний синдром: патогенез та основні напрями реабілітації

Анестезіолог та медицина невідкладних станів

Латрен – поєднання відомих препаратів з новими можливостями

Одним із наслідків надзвичайно широкого використання інфузійної терапії є швидке зростання асортименту засобів для її здійснення – інфузійних розчинів.
Кардіолог

Інфузійна терапія соматичних захворювань

Корекція різноманітних порушень водно-елекролітного балансу, кислотно-основної рівноваги, реологічних властивостей крові та хронічного ендотоксикозу, що супроводжує безліч соматичних захворювань, вимагає системного багатопланового впливу на організм, що найбільш адекватно може бути реалізований за допомогою інфузійної терапії.