Кардіогемодинамічні порушення та можливість їх корекції при метаболічному синдромі
Харківський державний медичний університет, кафедра факультетської терапії.
Незважаючи на певні досягнення у вивченні питань різноманітних патогенетичних та терапевтичних аспектів метаболічного синдрому (МС) багато питань ще залишаються дискутабельними та не до кінця з’ясованими. Серед патологічних складових, що характеризують МС, провідними вважають: цукровий діабет (ЦД) або порушення толерантності до вуглеводів, артеріальну гіпертензію (АГ), абдомінальне ожиріння, дисліпопротеїдемію. Додаткові лабораторні дослідження дозволяють встановити у хворих із МС також порушення коагуляційних властивостей крові, що сприяють посиленню тромбоутворення та пригнічують фібриноліз, а також ендотеліальну дисфункцію, характерною ознакою якої є мікроальбумінурія (МАУ) [2]. В основі розвитку МС в осіб із ожирінням лежить надлишкова продукція вільних жирних кислот (ВЖК) вісцеральними жировими клітинами, що, в свою чергу, призводить до формування дисліпідемії, АГ та інсулінорезистентності (ІР). Окрім того, проявами МС є активація генералізованого неспецифічного запалення і жирова дистрофія печінки (неалкогольний стеатогепатоз).
Саме ІР розглядається як один із найважливіших факторів атеросклеротичного ураження судин у хворих на ЦД, а також в осіб із ожирінням, які не хворіють на ЦД. Тим не менше, ІР, можливо, й сама є не етіологічною, а лише проміжною ланкою формування МС, в основі розвитку якого лежать більш глибинні порушення [1, 2]. ІР призводить до розвитку компенсаторної гіперінсулінемії, а при “зриві” компенсації сприяє підвищенню вмісту глюкози у крові та розвитку ЦД 2-го типу (ЦД-2) [7].
Дослідження останніх років дозволили висвітлити ще більш глибинні порушення, які відбуваються в організмі при МС, а саме: вісцеральні жирові клітини продукують фактор некрозу пухлин альфа, інтерлейкін-6, тканинний активатор плазміногену-1 та інші фактори, які сприяють посиленню ІР і гіперкоагуляції, збільшуючи таким чином ризик розвитку серцево-судинних захворювань [6].
Припускається також участь імунологічних порушень, генетичних дефектів у патогенезі МС.
Саме одночасне поєднання патологічних складових МС сприяє суттєвому збільшенню частоти розвитку інфаркту міокарда та церебрального інсульту у хворих на ЦД, що є причиною смерті у 65–75% хворих на ЦД-2. Однак ризик розвитку серцево-судинних катастроф значно збільшений і при МС без порушень вуглеводного обміну. Абдомінальне ожиріння є одним із найважливіших факторів розвитку серцево-судинних захворювань. За даними епідеміологічних досліджень (Фремінгемське, INTERSOLT) існує прямий зв’язок між надлишковою масою тіла та АГ, а у дослідженнях NHS та Study SeventhDay Adventist такий зв’язок встановлений між індексом маси тіла (ІМТ) та частотою серцево-судинної смертності [3–5].
Важливість МС як фактора атерогенезу значною мірою визначається ще й тим, що ІР, яка становить основу його розвитку, поєднується зі значними порушеннями метаболізму не тільки глюкози, але й ліпідів. Ці порушення проявляються діабетичною дисліпідемією у вигляді підвищення вмісту у плазмі крові ВЖК, тригліцеридів (ТГ), дрібних щільних високоатерогенних часток ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), зниження рівня ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ) та поєднуються з розвитком АГ, системного запалення, оксидантним стресом.
При МС поєднання АГ і абдомінального ожиріння має певні гемодинамічні особливості: підвищення хвилинного об’єму (ХО) серця, прискорення ниркового кровотоку, збільшення об’єму позаклітинної рідини та циркулюючої плазми. Збільшення серцевого викиду (СВ) відбувається внаслідок збільшення ударного об’єму (УО), що призводить до формування гіпертрофії міокарда лівого шлуночка (ЛШ). За даними клінічних досліджень хворі на АГ із супутнім абдомінальним ожирінням мають більший рівень середньодобового артеріального тиску (АТ), більшу його варіабельність та порушений добовий профіль [1].
Гемодинамічні розлади, що виникають при МС, впливають на діяльність кардіоміоцитів і призводять до порушення структури та функції міокарда.
Мета роботи: оптимізація діагностики кардіогемоди намічних та метаболічних порушень у хворих із МС, вивчення можливості їх корекції за допомогою інфузійного препарату Pеосорбілакт (“Юрія-Фарм”, Україна).