Надання медичної допомоги постраждалим з політравмою на догоспітальному етапі (методичні рекомендації)
Український науково-практичний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф,
Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика, кафедра медицини катастроф,
Українська військово-медична академія, кафедра військової хірургії,
Київська міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги.
У методичних рекомендаціях подана інформація про загальні принципи надання екстреної медичної допомоги постраждалим з політравмою на догоспітальному етапі.
Методичні рекомендації розраховані на лікарів бригад швидкої медичної допомоги та медичних працівників, які беруть участь в наданні екстреної медичної допомоги постраждалим з політравмою, викладачів, студентів та слухачів вищих медичних навчальних закладів.
Визначення.
“Хірургія ушкоджень” – це розділ хірургії, який вивчає порушення життєдіяльності організму, внаслідок травми з позиції цілісного організму.
Кількісний характер травм: Ізольована травма – кожне окреме пошкодження в любій анатомо-функціональній ділянці тіла або органу.
Множинна травма – кілька пошкоджень в межах однієї анатомо-функціональної ділянки.
Поєднана травма – кілька пошкоджень в межах різних анатомо-функціональних ділянок.
Комбінована травма – пошкодження, що виникають в результаті одночасного або послідовного впливу на організм декількох травмуючих агентів.
Політравма – тяжкі множинні і поєднані ушкодження при яких виникає травматична хвороба, які потребують надання медичної допомоги за життєвими показами.
Обов’язковою умовою для застосування терміну “політравма” є наявність травматичного шоку, а одне з ушкоджень чи їх поєднання являють загрозу для життя та здоров’я постраждалого.
“Травматична хвороба” – фазний патологічний процес, що поступово розвивається при тяжких ушкодженнях, в основі яких лежать порушення гомеостазу, загальних та місцевих адаптаційних процесів, а клінічні прояви залежать від характеру, кількості та локалізації пошкоджень.
Політравмі характерні: синдром взаємного обтяження, атипова симптоматика ушкоджень, складність діагностики, необхідність постійної оцінки тяжкості стану постраждалого, термінова потреба в адекватних лікувальних заходах, розвиток травматичної хвороби велика кількість ускладнень і висока летальність.