З перших вуст про проблеми дисбактеріозу
На початку літа в Національній медичній академії післядипломної освіти імені П.Л.Шупика відбулася наукова конференція “Сучасні методики профілактики і лікування дисбактеріозу кишківника”. Незвичність заходу полягала в тому, що його аудиторію складали лікарі-учасники потужного соціального проекту — Всеукраїнської соціальної програми “Порада лікаря— запорука здоров’я сім’ї, здоров’я нації”, який на добровільних засадах триває в поліклініках України.
Від свого започаткування у 2005 році просвітницькі заходи Програми охопили близько півмільйона родин і значну кількість українських лікарів. Метою Соціальної програми її організатори — НМАПО імені ПЛ.Шупика та “Журнал сучасного лікаря. Мистецтво лікування”— визначили не лише удосконалення медичної допомоги і вирішення (без залучення державних коштів) нагальних проблем медицини, але й потужну просвітницьку роботу. Якщо заходи Програми, спрямовані на профілактику дитячих авітамінозів у весняно-зимовий період і соціальну адаптацію тяжкохворих, супроводжувалися інформаційною роботою з пацієнтами, то новий етап— впровадження ефективних методик нормалізації травлення в життя сучасної людини — передбачає також наукові конференції для лікарів-гастроентерологів.
Як вже було зазначено, Програма реалізується не за бюджетні кошти, а за рахунок ентузіазму практикуючих лікарів і завдяки участі провідних компаній. На даному етапі почесним учасником Програми стала компанія “Юрія-Фарм”, яка для наочної демонстрації сучасних методик лікування дисбактеріозу надала значну кількість препарату “Лактувіт”. Якість, соціальність, науковість — ці три позиції є визначальними, коли йдеться про стосунки фармацевтичних виробників із лікарями. Професійний діалог медиків і фармацевтів є не лише ознакою хорошого тону, це передумова подальшого удосконалення вітчизняної фармацевтичної індустрії на користь пацієнта. У цьому контексті участь компанії “Юрія-Фарм” у конференції, професійний діалог із незаангажованою аудиторією свідчить не лише про впевненість у якості продукції, але й про відкритість компанії для споживачів. Наукову частину конференції відкрила досвідчений доповідач, організатор загальновідомої “Школи гастроентерологів, гепатологів України”, завідувач кафедри гастроентерології та дієтології НМАПО імені П.Л.Шупика, заслужений діяч науки і техніки України, головний гастроентеролог МОЗ України, професор Наталія Харченко. її ґрунтовна доповідь “Дисбіоз кишківника, шляхи корекції” стала своєрідним теоретичним фундаментом для подальшого обговорення. Доповідач підкреслила, що симптомокомплекс дисбіозу клінічно й патофізіологічно включає симптоми протікання кишківника та його подразнення. Ця хронічна патологія, що часто перебігає приховано (наприклад, під маскою синдрому хронічної втоми), може проявлятися у пацієнтів різних вікових груп. Пані Харченко зупинилася на застосування пробіотиків— групи препаратів на основі лактулози. Ці препарати дійсно здатні створювати умови для розвитку корисної мікрофлори. Водночас, необхідність тривалого і регулярного прийому актуалізує питання доступності вищевказаних засобів для пацієнтів.
Слід зазначити, що в рамках реалізації Програми препарат на основі лактулози “Лактувіт” надається пацієнтам безкоштовно, хоча і на полицях аптек “Лактувіт” є набагато доступнішим за імпортні аналоги. Це — підтвердження стратегії соціально-орієнтованого, спрямованого на споживача маркетингу, яку компанія “Юрія-Фарм” разом з іншими провідними вітчизняними виробниками активно впроваджує на теренах України.
Конференцію продовжила доповідь доцента кафедри гастроентерології та дієтології НМАПО імені П.Л.Шупика Надії Опанасюк. Вона висвітлила інший важливий аспект застосування препаратів на основі лактулози, а саме— у комплексному лікуванні хворих із цирозом печінки. Доповідач наголосила, що за досвідом кафедральної клініки застосування препарату на основі лактулози “Лактувіт” сприяє істотному зменшенню проявів печінкової енцефалопатії.
Доцент кафедри мікробіології Академії Володимир Благодатний зупинився на перевагах використання лактулози у лікуванні пацієнтів з іншими захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Доповідач нагадав присутнім, що своєрідним індикатором фізіологічної підтримки імунологічних та мікробіологічних процесів у кишківнику є нор-мофлора. В якості підтримувача і понов-лювача норми пан Благодатний вказав на препарати на основі лактулози. Виразності повідомленню надав методичний анімаційний фільм про особливості комплексної дії “Лактувіту”. Резюмуючи наукову частину конференції, професор К. Харченко зазначила, що занадто широке і необгрунтоване застосування антибіотиків, поліпрагмазія, дієтичні порушення сприяють поширенню дисбіозу до масштабів пандемії. Тож увага до сучасних препаратів на основі лактулози відповідає медико-соціальним позиціям у профілактичній медицині. Представник компанії “Юрія-Фарм” Борис Яковлєв відмітив актуальність і високий науковий тон конференції. Він виразив впевненість у тому, що активне спілкування з практикуючими лікарями і науковцями, прикладом якого можна вважати цю конференцію, сприятиме подальшому удосконаленню компанії— створювача низки оригінальних і дієвих медикаментів.