Клінічний досвід застосування Флуконазолу у хворих з хронічними неспецифічними захворюваннями легень
Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л. Щупика
Київський міський алергологічний центр
В останні роки набуває великого значення проблема мікотичного ураження дихальних шляхів. Спостерігається значнє зростання грибкових захворювань як запальної, так і алергічної природи [2, 3, 4]. Кандидозна інфекція може приводити до алергічної перебудови організму та виникненню різних алергічних реакцій і захворювань. Гриби роду Саndida, містять повноцінні та активні антигени та спроможні викликати сенсибілізацію організму, яка може розвиватися не тільки при клінічно виражених формах мікозу, але й у носіїв кандидозу. Гриби роду Саndida в одних випадках мають самостійну алергізуючу дію, в інших — беруть участь у формуванні та підтримці алергічних реакцій нарівні з іншими алергізуючими факторами. Виникнення алергічного компоненту значно змінює клінічні симптоми, обтяжує перебіг кандидозу та того первинного захворювання, на фоні якого останній розвинувся. Часто алергічне ускладнення кандидозу стає більш тяжким, ніж саме грибкове захворювання (наприклад, мікотична бронхіальна астма, кандидозна екзема та ін.) [1,2, 3].
Слід зазначити, що серед великої кількості різноманітних факторів, які мають етіологічне значення в розвитку симптомокомплексу бронхіальної астми, роль дріжжеподібних грибів ще враховується недостатньо. Відомо, що наявність патогенних та сапрофітних грибів сприяє розвитку обструкції дихальних шляхів, а астма може розвиватися після грибкових інфекцій легень.
Факторами ризику при розвитку цієї патології є багато причин, зокрема захворювання з порушенням імунологічного стану, застосування кортикостероїдів, які пригнічують імунітет [2, 4, 6], а також усунення конкурентної дії нормальної бактеріальної флори під впливом антибіотиків.
Є досить широкий спектр захворювань, що обтяжуються грибковою інфекцією. До них належить гормонозалежна бронхіальна астма [2, 4]. За даними літератури, у хворих на бронхіальну астму, в базову терапію яких включені кортикостероїди, найчастіше виявляються грибки роду Саndida.
Деякі автори вказують, що алергічні прояви в легенях можуть виникати і при незначній кількості кандидозної флори в дихальних шляхах. При цьому має значення не кількість виявлених колоній грибів, а реакція організму хворого на грибки [1, 2].
До теперішнього часу лікування хворих з грибковими ураженнями дихальних шляхів було дуже складним, тому що досі відомі та найчастіше застосовувані препарати мають, на жаль, незначну протигрибкову активність, а також гепатотоксичну дію, що також обмежує їх застосування [2, 5].
Одним із шляхів підвищення клінічної ефективності лікування хворих на бронхіальну астму із супутніми грибковими ураженнями є застосування нових протигрибкових препаратів.
Метою роботи було вивчення ефективності нового протигрибкового препарату Флуконазолу (виробництва фармацевтичного підприємства “ЮРiЯ-ФАРМ”, м. Київ) та можливості підвищення ефективності лікування хворих на бронхіальну астму із супутніми мікотичними ураженнями дихальних шляхів.