Характеристика профілактичної і лікувальної ефективності нового вітчизняного антисептичного препарату Горостен

Акушер-гінеколог, Анестезіолог та медицина невідкладних станів, Гастроентеролог, Дермато-венеролог, Ендокринолог, Інфекціоніст, Кардіолог, Комбустіолог, Невропатолог, Нейрохірург, Нефролог, Онколог, Ортопед-травматолог, Педіатр, Пульмонолог, Терапевт, Трансфузіолог, Уролог, Фтизіатр, Хірург

Епідеміологічна ситуація наприкінці другого тисячоліття характеризується зсувом етіологічної структури інфекційних захворювань у бік тих, що викликаються опортуністичними умовнопатогенними мікроорганізмами.

При цьому людство щорічно несе значно більші втрати від гнійно-запальних захворювань, ніж від епідемій інфекційних хвороб. Тільки в хірургічній клініці госпітальні інфекції виникають у середньому в 3–30% прооперованих хворих [5]. Одним з основних джерел і факторів передачі потенційно небезпечних мікроорганізмів є шкіра пацієнтів і медичного персоналу лікувальних закладів.

У зв’язку з цим у світовій медичній практиці використовується величезний арсенал засобів гігієнічної дезінфекції шкіри. Наприклад, у Німеччині застосовуються з цією метою 76 запатентованих лікарських препаратів. У нашій країні формування такого арсеналу лише розпочинається, і до недавнього часу до його складу входили виключно імпортні засоби.

Слід зазначити, що в зареєстрованих в Україні німецьких засобах гігієнічної дезінфекції шкіри септодермі, стериліумі, кутасепті, октенідермі, AXD2000 основними діючими речовинами є пропанол, ізопропанол чи етиловий спирт. Антисептики на спиртовій основі вогненебезпечні, при тривалому щоденному застосуванні несприятливо впливають на шкіру, загальновідома відсутність у спиртів спороцидної дії [2].

Помітною для фахівців подією стала поява на фармацевтичному ринку першого вітчизняного препарату для гігієнічної антисептики – горостену, промисловий випуск якого в цьому році освоєно ТОВ “Юрія-Фарм”. Основною діючою речовиною горостену є відомий вітчизняний антисептик з високою протимікробною активністю декаметоксин. Препарат має широкий спектр антибактеріальної, противірусної, протигрибкової та антипротозойної дії, механізм якої пов`язаний з руйнацією бактеріальних оболонок. Крім того, препарат пригнічує продукцію екзотоксинів мікроорганізмами, нейтралізує протилізоцимну і протиглобулінову активність бактерій, інтенсивно елімінує з них плазміди резистентності до антибіотиків. Декаметоксин відрізняється політропністю дії на організм людини і здійснює десенсибілізуючий вплив, має протинабряковий, спазмолітичний ефект.

До складу горостену в якості допоміжної речовини входить етанол у концентрації 15%. Така концентрація спирту не створює небажаних вищевказаних впливів спиртових антисептиків, проте потенціює протимікробну дію декаметоксину і підсилює миючі властивості за рахунок активного видалення ліпідів зі шкіри. Гліцерин у складі горостену пом`якшує шкіру і захищає її від подразнюючих впливів.

Згідно з інструкцією із застосування, горостен рекомендований для гігієнічної дезінфекції шкіри рук після виконання медичних маніпуляцій, у процесі щоденного догляду за хворими, після огляду кожного хворого на поліклінічному прийомі і в умовах стаціонару. Крім того, препарат показаний для профілактичного знезаражування мікротравм, протирання шкіри після епіляції і гоління, лікування стафілококового і стрептококового імпетиго.


ВІННИЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МЕДИЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМ. М.І. ПИРОГОВА